Varsayılan

Zeytinyağının Sindirim Sistemine Faydaları

Berk Özkan
16 Nisan 2021
Zeytinyağının Sindirim Sistemine Faydaları

Eski dönemlerden bu yana mucizevi etkileri dillerden dillere dolaan hatta tarih sayfalarında kendine altın sıvı olarak da yer bulan zeytinyaının faydaları saymakla bitmez. Cilt saından, saç bakımına kadar bir çok farklı kullanım alanı bulunan yemeklerimize kattıı lezzetten bahsetmeye gerek bile olmayan zeytinyaının sindirim sistemimize de birçok faydası bulunmakta.


Antioksidan açısından en zengin besinlerden bir tanesi olan zeytinya
ı, bu özelliiyle sindirim sistemiyle birebir etkileime geçebilmektedir. Yaların midede deil baırsaklarda sindirilmesi, farklı yalar tüketildii zaman zorluk yaratırken; zeytinyaı en kolay sindirilen yağ türü olmasıyla her zaman ön plana çıkmaktadır. Zeytinyaı dier yalardan farklı olarak, midede bulunduu süre boyunca sindirim için gerekli olan asitleri azaltmayarak bu süreci kolaylatırır. Aynı zamanda zeytinyaı, vücudun sindirim için üretmesi gereken salgıların da çoalmasına yardımcı olur. Kabızlık gibi problemleri de engellemeye fayda salayan zeytinyaı sindirim sürecinin sorunsuz bir ekilde sürdürülmesini salar.


Özellikle ramazan ayı gibi dönemlerde, oruç tutan insanların gün boyu herhangi bir besin veya sıvı tüketmemesi, iftar saatindeyse aniden yeme
e yüklenmeleri sonucunda hazımsızlık problemleri oluabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıkları önleyebilmek için yemeklerinizde zeytinyaı kullanmak; yemeklerinizin lezzetini arttıracaı gibi sindirim sürecinde de sizlere fayda salayacaktır. Ramazanda hem sindirim sisteminizi düzende tutmak, hazımsızlık, karın arısı gibi problemler yaamamak hem de sofralarınızı zeytinyaı lezzetiyle donatmak için buraya tıklayabilirsiniz.


*ertemsinolya.com.tr adresinde verilen yazı, resim ve öneriler bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Ertem Sinolya önceden haber vermeksizin bu sitede yer alan bilgileri, istediği zaman ve dilediği şekilde değiştirebilir, düzeltebilir ve kısmen veya tamamen çıkararabilir ve bu işlemleri tek başına yapma yetki ve hakkına sahiptir. Ertem Sinolya bu sitede yayınlanmış bilgiler ya da bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden veya siteye ulaşılamamasından doğan ve doğacak zarar ve/veya kayıplardan dolayı hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Bu sitede yayınlananlar, hiç bir kişi ve/veya kuruluşa herhangi bir konuda, herhangi bir taahhüt içermemektedir. Ertem Sinolya, bu sitede yer alan İçeriğin belirli bir amaca uygunluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler ışığında verilecek her türlü kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, bu siteyi ziyaret eden kişiye aittir.

Diğer Yazılar